KAYMAKAMIMIZ MEHMET OKUR’UN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e “Gazi’lik unvanının ve “Mareşal” rütbesinin verildiği “19 Eylül1921” tarihini 2002 yılından itibaren Gaziler Günü olarak kutlamaktayız.

Bu gün bu kutsal vatan toprakların her karışına terlerini, kanlarını ve vücutlarının bir parçasını gözünü kırpmadan feda ederek Türk Tarihini altın harflerle yazan, vatan toprağına hizmet etme şiarında bize ilham kaynağı olan kahramanlığın ve fedakarlığın sönmeyen meşaleleri olan Kahraman Gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutlamanın kıvancını yaşıyoruz.

Bugün güzel yurdumuzun her köşesinde şanlı bayrağımız göklerde nazlı nazlı dalgalanıyorsa eğer, binlerce yıldır hür ve bağımsız yaşıyorsak ve korkmadan geleceğe umutla bakabiliyorsak, bunları aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz.

Vatanseverlikleri ile her biri ayrı kahramanlık timsali olan, gazilerimize layık oldukları saygıyı göstermek, onurlu ve vakur bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak, hepimizin vatani görevidir. Zira, hayatlarının baharında, bir çok şeyden vazgeçerek, kendilerini vatanına ve milletine adayan bu cesur insanlarımız, her türlü değeri fazlasıyla hak etmektedir. Milletimizin bekası, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış bir kalbe sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkündür. Bunun için geleceğimizin teminatı olan gençlerimize Çanakkale'de, Sakarya'da, Dumlupınar'da 15 Temmuz Direnişinde tüm Türkiye’de yaşanan destanları ve ardındaki ruhu iyi anlatmalı, aziz vatanımızın kıymetini öğretmeliyiz.

Vatanını ve insanlık onurunu canından aziz bilerek şehitlik ve gazilik mertebelerine yükselmiş, bu uğurda canını ortaya koymuş insanlarımız, her zaman milletimizin haklı gurur kaynağı olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bu anlamlı günde Büyük Önder Atatürk’e Gazi unvanını vererek, yüce milletimizin vefa duygusunun en büyük örneğini sunmuştur.

Şehit ve gazilerimizin gösterdikleri azim, kararlılık ve fedakârlığın bizim en büyük ilham kaynağımız olduğunu bir kez daha ifade ederek ‘’ GAZİLER GÜNÜNÜ ‘’ en kalbi duygularımla kutluyor, başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Kahraman Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, halen hayatta olan gazilerimize sağlıklı uzun ömür diliyor saygılar sunuyorum.

Mehmet OKUR
Beylikdüzü Kaymakamı