KAYMAKAMIMIZ MEHMET OKUR’UN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramının 99.yılını kutlamanın mutluluğunu milletçe yaşıyoruz. Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı kaderini değiştirdiği ve Cumhuriyet tarihimizin miladı olan bu günde, Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, kaderde, kıvançta ve tasada bir ve beraber olan milletimize, birlik ve beraberlik içinde nice bayramlar diliyorum.

19 Mayıs 1919 her türlü zorluğu, Türk olmanın bize verdiği iman kuvveti ile yenen, Türkün gücünü tüm Dünya’ya tanıtmış bir millet olarak 99 yıl önce bu gün hürriyet ve istiklal meşalesinin Samsun’da yakıldığı gündür.

19 Mayıs 1919 Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkarak tarihin akışına yön veren bir sürecin başlangıç tarihi ve Türk Milletini aydınlık yarınlara kavuşturan, Cumhuriyete ulaştıran bir dönüm noktasıdır.

19 Mayıs 1919 binlerce şehit verilerek Türk ulusunun kutsal saydığı topraklarda hür ve bağımsız olarak yaşamasının yolunu açan milli mücadele destanının, ulusal bağımsızlık hareketinin başlangıcıdır. 
Bu gün, Milletçe manda ve himaye kabul etmeyeceğimizi bir kere daha tüm Dünya’ya ilan ettiğimiz gündür.
Bu gün, var olmak, yok olmak kavgasına çıkanların, varını yoğunu Vatan için, istiklal için feda edenlerin, tarihimize şan ve şeref veren kahramanların günüdür.
Bu gün, çocuğunu öksüz anne ve babasının kimsesiz bırakanların, gençliğinin baharında şehitlik rütbesine erenlerin günüdür.
Bu gün, Atatürk’ün güvendiği, inandığı Cumhuriyetimizin emanet ettiği Türk Gençliğine,yani sizlere Bayram olarak hediye ettiği gündür.
19Mayıs. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Ben, Samsun’a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.” diyerek O’nun kurtuluş yolunda ulusal birliği gerçekleştirmek düşüncesiyle çıktığı bu zorlu yolculukta Türk milletine duyduğu güveni anlatan gündür.

Büyük Devlet Adamı ATATÜRK ulusumuzun birlik, beraberlik içinde ve özgür olarak yaşamasının güvencesi olan “En Büyük Eserimdir.” dediği Cumhuriyeti “ Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” diyerek Türk Gençliğine emanet ederek gençlere duyduğu güveni, verdiği önemi göstermiştir.

Türk gençliği de bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ATA’sının emanetine sahip çıkacak, onun gösterdiği hedefleri gerçekleştirmek, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için yurdumuzu ve cumhuriyetimizi koruyarak, bu uğurda üstüne düşen görevi ve sorumluluğu yerine getirecektir.

Birlik, beraberlik anlayışı içinde, birbirine sevgi ve saygı ile yaklaşan en üst düzeyde eğitim almış, teknolojik yeteneklerle donatılmış Türk Genci, Ulusal bağımsızlık mücadelesindeki inanç, birlik ve beraberlik ruhunu aynı kararlılıkla sürdürülecek ve bunu bozmak isteyenlere asla fırsat vermeyecek ve Türkiye Cumhuriyetini daha aydınlık geleceğe taşıyacaktır. Buna yürekten inanmaktayız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlıklı, güzel bir yaşam diliyor, yarınlarımızın güvencesi tüm gençlerimizin ve halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum.

Mehmet Okur
Beylikdüzü Kaymakamı